'Ne zaman bir köy türküsü duysam, şairliğimden utanırım.' Bedri Rahmi Eyüpoğlu

Özgen Ayhan Anılar Çiçim Açan Ne ister?


Hatırımda Kalanlar –8

ÇİÇİM AÇAN NE İSTER ?

Bununla ilgili hatırımda kalanlar: Genellikle yağmura ihtiyaç duyulduğu zamanlarda köyün çocuk ve gençleri çalı çırpıdan kolları ve vücudu olan ve üzeri bez ile donanmış manken yapıp iki kolundan iki çocuk tutar ve evleri dolaşırlardı.

Diğer çocuklarda da kap, torba gibi şeyler olurdu. Önceden bu oyunun sonunda ne pişirileceğine karar verilir ve ona uygun olarak tekerleme söylenirdi. Örneğin kaygana pişirilecekse kaç yumurta, ne kadar yağ ve ekmek gerektiği tabiki kişi sayısına göre hesaplanır ve bir evin kapısı çalınır.

 Kapıyı açana “-Çiçimaçan ne ister Allahtan yağmur ister, Duççun anadan yumurta ister…” tekerlemesi söylenir, Duççun ana bir tas suyu mankene (herhalde buna çiçimaçan deniyordu) döker ve getirdiği yumurtaları da çocuklara verirdi. İhtiyaçlar tamamlanana kadar bu devam eder sonra

Kıra’ya vs gidilir orada bunlar pişirilerek yenirdi. Bu da bir nevi Allahtan yağmur dilenmenin bir yoluydu. Belki de bu adet ta kadim kavimlerden değişerek gelen bir tür törendir. Not: Çiçimaçan: Kertenkeleye verilen bir addır.

Eğer yanlışlık yaptıksa affola. Ve bilenler tarafından düzeltile…
Sonraki: Köyde cirit oyunu oynanırmıydı, seyreden varmı?

Yorumlar

En Çok Okunanlar

Köyümüzdeki Kısa Ziyaretle İlgili

Özgen Ayhan Anılar Hatırımda Kalanlar 7

Köyümüzde Gülle (Bilye) Oyunu