'Ne zaman bir köy türküsü duysam, şairliğimden utanırım.' Bedri Rahmi Eyüpoğlu

Özgen Ayhan Anılar Hatırımda Kalanlar 6Özgen Ayhan'dan köyde kurulan ilk sinema ile ilgili güzel bir anı. Şimdi teknolojinin köyümüzde tam teşekküllü olarak olduğu düşünülünce gelin eski günlere bir bakalım.

KÖYDE İLK SİNEMA,
Ben, 1960-61 yıllarında abim (Suat) ve ablamın (Nafia), ilk okulu bitirmeleri üzerine eğitime devam edebilmeleri için Malatya’ya göçtük. Daha önce de belirttiğim gibi ta üniversite yıllarımın ilk dönemlerine kadar hey yaz tatilimi köyde geçirdim. Bu süreçte yaşadığım, unutamadığım olaylardan birisi de köye sinema gelmesiydi.
Hatırladığım ilk Halk Eğitim Merkezi tarafından 1959 yılında, Ganival çeşmesinin karşısında bulunan sanırım, Reşit amcalarım Merek yada ağıl duvarlarını perde olarak kullanılarak oynatıldı. Dizel bir jeneretörden enerji alınıyordu. Büyük bir heyecan ile tüm köylü izlemiştik. Filmin siyah beyaz ve eğitim ile ilgili olduğunu hatırlıyorum.
İkinci sinema gösterimi bundan yaklaşık 10 sene sonra olmuştu. Artık sinemayı biliyordum. Bu gösteri harmanlarda ve Nuri amcaların ev duvarı perde olarak kullanılarak sunulmuştu. Gösterilen filimler ilki arı yetiştiriciliği ile ilgiliydi. İkincisi, Amerika’ki bir çiftlikte sığır yetiştiriciliğini anlatıyordu. Tabi ki sığırlar sağa sola koşturup duruyorlardı. Yanımda bulunan Ömer bunun üzerine büyük bir hayret ve yüksek sesle: “Aboooo, Nuri amcanın evi doldu öküzlerle!” demişti. Ne temiz ve saf bir seslenişti o.
Not: Daha önce yazdığım, Nurzat abinin düğününe çalgıcı bulmak için Müştek'e giderken Vartenikten geçtiğimizi yazmıştım. Erol da "Abi Vartenikte ne işiniz vardı?" diye sormuştu. Tereddüt ettim. Ali Kuşçu abi ile de görüştüm. Tançerler üzerinden gitmiştik ve gidiş ve dönüşte Vartenikten geçmiştik. Ama Yukarı mı, aşağı mı bilemiyorum. Böylece tereddütüm giderilmiş oldu.

Yorumlar

En Çok Okunanlar

Köyümüzdeki Kısa Ziyaretle İlgili

Özgen Ayhan Anılar Hatırımda Kalanlar 7

Köyümüzde Gülle (Bilye) Oyunu