'Ne zaman bir köy türküsü duysam, şairliğimden utanırım.' Bedri Rahmi Eyüpoğlu

Köyümüzdeki Kısa Ziyaretle İlgili

Resim Erol Ertuğ

Köyümüz gerek doğasıyla gerekse insanıyla çok güzeldir. Köyümüzde okuma oranı yüksektir. Pek çok kişi hem okuyarak hem de üreterek Ülkemize çok büyük katkılarda bulunmuştur. Ağustosta köyümüze kısa bir ziyarette bulundum. Gördüklerimi bir yorum katmadan anlatmak istiyorum.

Köyde ilk gördüğüm suyun olmadığı idi. Köyün en ihtiyaç duyduğu su ne yazık ki verilemiyordu. Evler ve tarlalar susuz idi. Bununla ilgili ne çalışma yapıldığını bilmiyorum. Şartların ne durumda olduğunu da. Ama çözümler bulunabileceği gayet açık.

İkinci olarak köyün ilaçlama yapılması gerektiğiydi. Haşere ve sineklere karşı bir ilaçlama yapılması gerektiğini gördüm. En çok mikrop taşıyan ve tehlikeli hastalıklara neden olan şey ne yazık ki sivri sineklerdir. Pek çok yerde ilaçlama yapılmaktadır. Talep olursa köyümüzde de bir ilaçlamayı devlet kendi yapabilir.

Köy mezarlığını ziyaretimde keşke köy mezarlığındaki otlar temizlenebilse ve bakım olsa dedim. Orada atalarımız yatıyor. Ne yazık ki mezarlık çok bakımsızdı.

Köyde yaşamadığım için bunları biraz çekinerek söylüyorum. Ama gördüğüm eksiklikleri belirtme gereği gördüm.

Biz bir yönden yaşadığımız Şehirli oluyoruz. Şehrin getirdiği yüksek imkan ve konforu yaşıyoruz. Ekmeğimizi bu şehirden kazanıyoruz. Ama biliyorum ki bir yanım köyümün iyi ve güzel olmasını istiyor. Belki de onun için bunları yazıyorum. Köyümüzün nüfusu düşük Hane sayısı az. Ama bizim için çok değerli pek çok insan Babam dahil oralardan yola çıkıp bir yerlere geldi.

Geldiğimiz yeri unutmadık! Yazımın dikkate alınacağını umuyorum.

Saygı ve Sevgilerimle
Ender Çene

Yorumlar

En Çok Okunanlar

Özgen Ayhan Anılar Hatırımda Kalanlar 7

Köyümüzde Gülle (Bilye) Oyunu